Αρχική σελίδα Υποδομές Εργαστήριο Πληροφορικής

Εργαστήριο Πληροφορικής

Αξιολόγηση Χρήστη: / 0
ΧείριστοΆριστο

Το σχολείο μας έχει ένα οργανωμένο εργαστήριο πληροφορικής. Παρ'όλο που η προμήθεια και εγκατάσταση του έγινε το έτος 2002, με συνεχή φροντίδα και τις απαραίτητες αναβαθμίσεις παραμένει αξιόπιστο και ανταποκρίνεται πλήρως στις σύγχρονες απαιτήσεις λογισμικού του Γυμνασίου.

dscn2087000000001dscn2087      dscn2088000000001dscn2088

Κάνε click στην εικόνα                                           Κάνε click στην εικόνα

Η αίθουσα είναι εξοπλισμένη με διαδραστικό πίνακα, βιντεοπροβολέα και ηχεία ώστε το μάθημα της Πληροφορικής να εναρμονίζεται με τις σύγχρονες απαιτήσεις. Ειδικά στην Γ' Γυμνασίου γίνεται η εκμάθηση της γλώσσας προγραμματισμού LOGO με την οποία οι μαθητές έχουν την δυνατότητα να παράγουν στοιχειώδες πρόγραμμα-κώδικα και να δημιουργήσουν εφαρμογές με μόνο όριο την φαντασία τους...Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι δημιουργία μικρών και διασκεδαστικών παιχνιδιών από τους ίδιους τους μαθητές κάνοντας με αυτόν τον τρόπο την μαθησιακή διαδικασία διασκέδαση !

Υπεύθυνος Εργαστηρίου είναι ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Καραγιάννης Χρήστος.