Γενικές Οδηγίες Για Τηλε-εκπαίδευση

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Γνωστοποιούμε στους Μαθητές και Κηδεμόνες του σχολείου μας ότι για όσο διάστημα αναστέλλεται η λειτουργία των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων θα πραγματοποιούνται επαναληπτικά μαθήματα τηλε- εκπαίδευσης.

Έχουν ξεκινήσει και εφαρμόζονται από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας:

Ασύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία

Για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως ασύγχρονης εκπαίδευσης έχουν ήδη αναπτυχθεί και χρησιμοποιούνται οι παρακάτω μέθοδοι και εκπαιδευτικές πλατφόρμες:

1.Αποστολή εκπαιδευτικού υλικού από τους εκπαιδευτικούς προς επεξεργασία ,για τους μαθητές/τριες στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών.

2. Δημιουργία ανοικτών ηλεκτρονικών τάξεων στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο https://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=2368

3, Αναρτήσεις εκπαιδευτικού υλικού και οδηγίες για την αξιοποίησή του στα προσωπικά ιστολόγια των εκπαιδευτικών.

Το πλάνο της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης περιλαμβάνει:

• Ανάρτηση με ευθύνη του/της εκπαιδευτικού, εκπαιδευτικού υλικού, υλικού προς μελέτη, ασκήσεων - εργασιών κλπ.
  • Μελέτη του υλικού από τους μαθητές/ριες, υποβολή ερωτήσεων προς τον/την? εκπαιδευτικό, λύση ασκήσεων και υποβολή των εργασιών/απαντήσεων προς τον/την εκπαιδευτικό της τάξης σε προθεσμία που θα ορίζει ο εκπαιδευτικός.
  • Αξιολόγηση των εργασιών και ασκήσεων από τον εκπαιδευτικό της τάξης και? αποστολή σε κάθε μαθητή/τρια μεμονωμένα σχετικής ανατροφοδότησης (με κάθε πρόσφορο τρόπο, π.χ. μέσω της πλατφόρμας ή και μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).

Καλούνται οι μαθητές και να ανταποκριθούν στις οδηγίες μελέτης που δίδονται από τους διδάσκοντες. Λόγω του μεγάλου φόρτου, η παραπάνω σελίδα του eclass.sch.gr μπορεί να δυσλειτουργεί ή να εμφανίζει καθυστέρηση.

Ευχόμαστε υγεία σε όλους σας και τονίζουμε την τήρηση των μέτρων προφύλαξης έναντι της εξάπλωσης του κορωνοϊού.