Οδηγίες Ασύγχρονης Εκπαίδευσης (η-τάξη)

shma gymnasiou

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες, μαθητές-μαθήτριες,

όπως θα έχετε διαπιστώσει προχωρά μέρα με την μέρα η μετάβαση από την δια ζώσης εκπαίδευση (παρουσία στο σχολείο) στην τηλε-εκπαίδευση λόγω της εφαρμογής των έκτακτων μέτρω αντιμετώπισης του νέου ιού.

Στην διαδρομή αυτή θα συναντήσουμε πολλά προβλήματα (στην αρχή τουλάχιστον) μέχρι να συντονιστούμε όλοι και "να μπει το νερό στο αυλάκι". Το σημαντικότερο θα είναι η μειωμένη ταχύτητα σύνδεσης με αποτέλεσμα να παρατηρούμε ότι ενώ πρόσπαθούμε να συνδεθούμε, το δίκτυο να μην μας αφήνει και "να μας πετάει έξω".

Χρειάζεται υπομονή και επιμονή μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Παρακάτω σας καλούμε να ανοίξετε έναν σύντομο οδηγό για την πραγματοποίηση της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Με τον όρο ασύγχρονη τηλε-εκπαίδευση εννούμε την εκπαιδευτική εκείνη διαδικασία όπου όλο το εκπαιδευτικό υλικό βρίσκεται σε μια εικονική ηλεκτρονική τάξη την οποία μπορείτε να επισκεφτείτε και να το μελετήσετε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας!

Σας προτρέπουμε να κατεβάστε τον σύντομο αυτόν οδηγό, να τον διαβάστε και να ακολουθήστε της οδηγίες για να εντοπίσετε τα μαθήματα που σας αφορούν.

Τον οδηγό αυτόν μπορείτε να τον κατεβάσετε/διαβάσετε από εδώ.