ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΙΚΙΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις δυνατότητες που έχουν οι μαθητές /τριες να συμμετάσχουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση που έχει οργανώσει το σχολείο μας.

ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

e-class:

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έχουν μέχρι σήμερα δημιουργήσει 70 μαθήματα στην εκπαιδευτική πλατφόρμα eclass που καλύπτουν το ωρολόγιο πρόγραμμα όλων των μαθημάτων.

Οι μαθητές θα συνδέονται με τους κωδικούς που έχουν αποκτήσει στο ΠΣΔ στην ηλεκτρονική τάξη και στα μαθήματα που έχουν εγγραφεί. Εκεί θα ανατρέχουν στα ενεργά εργαλεία για να βρουν το εκπαιδευτικό υλικό (έγγραφα, εργασίες, ασκήσεις, συνδέσμους κ.λ.π) που έχει αναρτήσει ο κάθε εκπαιδευτικός. Η επιστροφή των εργασιών θα γίνεται με τη διαδικασία που έχει επιλέξει ο κάθε εκπαιδευτικός.

Η εγγραφή γίνεται είτε από τον μαθητή στα ανοικτά μαθήματα (ανοικτό λουκετάκι) είτε από τον εκπαιδευτικό στα κλειστά μαθήματα (κλειστό λουκετάκι).

Προκειμένου να γίνει η εγγραφή του μαθητή από τον εκπαιδευτικό στα μαθήματα:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΣΔ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: Στο προσεχές διάστημα ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΟΥΝ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΑ

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Cisco Webex:

Στο σχολείο μας έχουν δημιουργηθεί ηλεκτρονικές τάξεις μέσω της εφαρμογής CisCo WeBex.

Το πρόγραμμα αναρτάται καθημερινά στην ιστοσελίδα του σχολείου. Αποτελεί υποχρέωση των μαθητών/τριών να μπαίνουν καθημερινά στην ιστοσελίδα και να ενημερώνονται όχι μόνο για το πρόγραμμα αλλά και για άλλες ανακοινώσεις!!!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εφαρμόζεται παράλληλα με την ασύγχρονη!!

Συμβουλεύουμε οι μαθητές και οι μαθήτριες να αφιερώνουν χρόνο καθημερινά και στις δυο μορφές εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Μόνο έτσι θα πετύχουμε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Διότι στην ασύγχρονη αναρτάται το εκπαιδευτικό υλικό το οποίο στη συνέχεια το επεξεργαζόμαστε στη σύγχρονη. Στη σύγχρονη κυρίως γίνεται η διόρθωση και η ανατροφοδότηση.

Οι σύνδεσμοι για την είσοδο στις ηλεκτρονικές τάξεις των εκπαιδευτικών σας έχουν αποσταλεί για λόγους ασφαλείας στα email που μας έχετε δηλώσει. Ανάλογα με το πρόγραμμα ο μαθητής/τρια πατώντας πάνω στον σύνδεσμο εισέρχεται αυτόματα στην ηλεκτρονική τάξη του εκπαιδευτικού.

Θα ενημερωθείτε με ανάρτηση στην ιστοσελίδα του σχολείου για την πραγματοποίηση ή όχι μαθημάτων κατά τη διάρκεια των εορτών του Πάσχα.

Σας ευχόμαστε δύναμη, υγεία και ένα ευλογημένο Άγιο Πάσχα.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων