Δωρεά Tablet για μαθητές/τριες του Γυμνασίου Αθικίων

ΠΡΟΣΟΧΗ ? ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Aγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σύμφωνα με την υπ. αριθμ. πρωτ. Φ8/46284/Δ4/14-4-2020 απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, το Ελληνικό Δημόσιο αποδέχεται τη δωρεά ηλεκτρονικών συσκευών στις σχολικές μονάδες από ιδιώτες. Σήμερα, Τετάρτη 29/4/2020, ως Δ/ντρια και πρόεδρος στην επιτροπή παραλαβής των κατανεμηθέντων ηλεκτρονικών συσκευών στο Γυμνάσιο Αθικίων παρέλαβα δυο ταμπλετ τα οποία δώρισε η Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών. Κατά προτεραιότητα οι συσκευές θα διατεθούν σε μαθητές που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες (άποροι, μακροχρόνια άνεργοι, πολύτεκνοι κ.ά.), προκειμένου να συμμετάσχουν στην Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση.

Παρακαλείσθε λοιπόν να αποστείλετε έως την Παρασκευή 1/5/2020, e-mail στο σχολείο αναφέροντας το όνομά σας, το τηλέφωνο και τη διεύθυνσή σας, προκειμένου να αξιολογηθείτε και να μπείτε σε λίστα για την παραλαβή των συσκευών. Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να τηλεφωνείτε στο 6974817747

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Η παραλαβή των τάμπλετ θα συνοδεύεται από Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα στην οποία θα δηλώνονται τα παρακάτω: δηλώνω ότι αναλαμβάνω την υποχρέωση να επιστρέψω την ανωτέρω συσκευή στην προαναφερόμενη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι για τους οποίους μου παραχωρείται η χρήση της (π.χ. όταν λήξει η αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων) ή οποτεδήποτε μου ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας, καθώς και την υποχρέωση να καταβάλω αποζημίωση στο Ελληνικό Δημόσιο ή να αντικαταστήσω την ηλεκτρονική συσκευή σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης της, η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της ηλεκτρονικής συσκευής και δεν οφείλεται σε ελάττωμά της, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθώ την επιστροφή της στη σχολική μονάδα, από την οποία σήμερα την παραλαμβάνω.

Δέσποινα Ζήση