ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Αγαπητά μου παιδιά,

πέρασε άλλη μια χρονιά γεμάτη δημιουργικές στιγμές συγκίνησης, χαράς, γέλιου, γνώσεων, κοινών εμπειριών και ανέμελων διαλειμμάτων, αλλά και ιδιαιτεροτήτων και ανατροπών.

Έφτασε η ώρα του απολογισμού. «Τι κάναμε, τι πετύχαμε, τι παραλείψαμε, τι δεν πήγε όπως θέλαμε».

Η φετινή σχολική χρονιά χαρακτηρίστηκε από ιδιαιτερότητες και ανατροπές. Η αναστολή λειτουργίας των σχολείων μας ανάγκασε να πάρουμε έγκαιρα μέτρα και να διαμορφώσουμε μια νέα μορφή διδασκαλίας, επικοινωνίας και συνεργασίας, εξ αποστάσεως. Εφαρμόσαμε την τεχνογνωσία που διαθέτουμε με σύγχρονο και ασύγχρονο τρόπο.

Σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία δείξατε έμπρακτα την εμπιστοσύνη σας. Από την πρώτη στιγμή είχαμε τη συνεργασία και την αμέριστη συμπαράσταση τη δική σας και των γονέων σας ως φυσική συνέχεια της σχέσης εμπιστοσύνης που υπάρχει μεταξύ μας. Αντιληφθήκατε την ετοιμότητα του σχολείου και των εκπαιδευτικών του, οι οποίοι βρίσκονται σε συνεχή επαφή μαζί σας και σας καθοδηγούν. Στο σημείο αυτό θέλω από καρδιάς να ευχαριστήσω τα παιδιά που δούλεψαν και ήταν συνεπή στις υποχρεώσεις τους στο σχολείο. Να είστε σίγουροι ότι τα οφέλη αυτής της δουλειάς θα τα βρείτε σύντομα μπροστά σας, στα επόμενα σχολικά χρόνια, στην ακαδημαϊκή σας ζωή. Για τα παιδιά που αδιαφόρησαν και ήταν απόντες, όλο αυτό το διάστημα ( ευτυχώς λίγα), θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν το έκαναν για μας στεναχωρήσουν ή να μας μειώσουν αλλά απείχαν για τεχνικούς λόγους.

Όπως φαίνεται και από τη μέχρι τώρα πορεία μας, στο σχολείο μας πάντα προετοιμαζόμαστε για την επόμενη μέρα. Σύμφωνα με όσα λένε οι ειδικοί, η επόμενη σχολική χρονιά ενδέχεται να έχει πάλι ιδιαιτερότητες. Είμαστε έτοιμοι αφενός λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα εντός του σχολείου και αφετέρου προσφέροντας στους μαθητές μας την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση εμπλουτίζοντας παράλληλα ότι κάναμε μέχρι σήμερα.

Αυτή η μέρα για μένα είναι πάντα μια ιδιαίτερη μέρα, συγκινησιακά φορτισμένη. Συναισθήματα ανάμεικτα. Χαρά γιατί η σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της, γιατί βάλαμε και φέτος ένα λιθαράκι στο οικοδόμημα της γνώσης και τη διαμόρφωση της προσωπικότητας των μαθητών μας. Αλλά και μεγάλη λύπη γιατί αποχωριζόμαστε τους αποφοίτους, τα παιδιά μας, που τρία χρόνια ήταν μαζί μας μεγάλα κορίτσια και αγόρια πια. Θα μας λείψουν. Ευχόμαστε να έχετε τύχη στο μακρύ ταξίδι της ζωής σας, να διατηρήσετε τις αξίες και τις αρχές που διδαχθήκατε στο Γυμνάσιο Αθικίων, να πετυχαίνετε τους στόχους που θα θέτετε και να θυμάστε πάντα ότι μόνο με υπομονή, επιμονή και προσπάθεια θα τους κατακτήσετε. Μεγαλύτερη αξία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, που υπήρξαν συμπαραστάτες και υποστηρικτές της δουλειάς μας. Ένα μεγάλο επίσης ευχαριστώ και στους συναδέλφους μου εκπαιδευτικούς που σε κλίμα άψογης συνεργασίας και καλής διάθεσης με γνώμονα την αγάπη μας για τους μαθητές μας, μου θύμισαν πως είναι να δουλεύεις σε ένα πραγματικό σχολείο.

Υγεία σε όλους και τις πιο θερμές ευχές για ένα καλό καλοκαίρι.

Δέσποινα Ζήση